آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی اصفهان

 

در کشور های غربی  ، مهندسی پزشکی علمی حیاتی است تا جایی که بدون آن ، علم پزشکی نمی تواند کاری انجام دهد. برای مثال یک پزشک جراح بدون تجهیزات اتاق عمل واقعا فلج است.در واقع این علم پلی میان مهندسی و پزشکی است .

 تعداد کل واحدهای درسی در طول دوره  کارشناسی ۱۴۰ واحد می‌باشد.

مهندسی پزشکی رشته‌ای متشکل از گرایش‌های متعدد مهندسی و علوم پزشکی است. در ایران 4 گرایش زیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته 

1- بیوالکتریک

2- بیومکانیک

3- بیومواد

4- مهندسی پزشکی بالینی

گرایش بیوالکتریک :

هدف از این گرایش تربیت مهندس الکترونیک مجربی است که با زمینه های پزشکی نیز آشنایی داشته و بتواند دستگاه های پزشکی را طراحی کرده و بسازد یا اینکه مسوول سفارش دستگاه از خارج از کشور باشد.

 برخی دروس تخصصی این گرایش :

مدار های الکتریکی ، الکترونیک ، میکروپروسسور ،مخابرات آنالوگ و دیجیتال ،سیستم های کنترل خطی ،تجزیه و تحلیل سیستم ها ،تکنیک پالس و ...

گرایش بیومکانیک :

دانشجوی مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک با به کار گیری مفاهیم مکانیکی در زمینه های پزشکی آشنا می شود.همچنین در زمینه ی سازگاری محیط صنعتی و غیر صنعتی با بدن انسان علم بیومکانیک نقش مهمی را ایفا می کند.

 برخی دروس اختصاصی گرایش بیومکانیک :

دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی ، خواص مواد مهندسی ، مکانیک سیالات ، ارتز و پروتز ، طراحی اجزا ، دینامیک ماشین ، ترمودینامیک و انتقال حرارت و ...

گرایش بیو مواد :

فارغ التحصیل گرایش بیومواد با کار مواد مختلف از قبیل پلیمرها ، سرامیک ها ، کامپوزیت ها و مواد فلزی در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی آشنا می شود.

برخی دروس اختصاصی گرایش بیومواد :

ترمودینامیک ، شیمی عمومی ، خواص مواد مهندسی ، بیوشیمی ، مکانیک سیالات ، دینامیک و ارتعاشات در مهندسی ، شیمی آلی و ...

گرایش مهندسی پزشکی بالینی :

 نقش مهندسی پزشکی بالینی شامل آموزش و نظارت تکنسین تجهیزات پزشکی، همکاری با قانون گذاران و بازرسان بیمارستان‌های دولتی و دادن مشاورهٔ فنی برای دیگر کارکنان بیمارستان مانند پزشکان، مدیران، آی تی و... . مهندس پزشکی بالینی همچنین براساس تجربه‌های بالینی خود به تولیدکنندگان وسایل پزشکی در زمینه بهبود طراحی‌های آینده‌شان مشاوره می‌دهد.

 

 

 

 

 

3290630422052417hamid.gif

 

 

 

توانایی های لازم :

میزان واحد های غیر مهندسی این رشته بسیار محدود است و دانشجو باید علاقه مند به دروس رشته ریاضی فیزیک باشد و دید پایه ای قوی در مهندسی  داشته باشد ، علاوه بر آن باید علاقه مند باشد که در محیط بیمارستان یا محیط مرتبط کار کند.

موقعیت شغلی در ایران :

یک مهندس پزشکی می تواند یک دستگاه پزشکی را به درستی راه اندازی کرده و نحوه استفاده  صحیح آن را به پرستاران یا دیگر کارکنان بیمارستان آموزش دهد. برای مثال فارغ التحصیلان گرایش بیو الکتریک به راحتی می توانند دستگاه شنوایی سنجی بسازند   ، فارغ التحصیلان گرایش بیومکانیک نیز در زمینه ساخت اعضای مصنوعی و هم در مبحث توانبخشی مثل ساخت ویلچر یا تخت بیمارستان مورد نیاز است و بالاخره فارغ التحصیلان گرایش بیومتریال یا بیومواد می توانند در کارخانه های ساخت لوازم یکبار مصرف  مثل سرنگ ، سوند ، یا دستکش های جراحی کار کنند ، همچنین پلیمر هایی که در بدن انسان استفاده می گردد باید استاندارد باشد که تحت کنترل مهندس بیومواد است.

 دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 94 ، 50 نفر دانشجو در 2گرایش بیو الکتریک ، بیو مکانیک و پذیرفته است .

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی  دانشگاه صنعتی اصفهان ، گرایش ها ، درصد های مورد نیاز برای قبولی و ... با شماره 9099071611 با تلفن ثابت و بدون کد تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

site.jpg

INSTA.png

index.png

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید