آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی نفت دانشگاه تهران

 

 

محصولات متعددي از نفت استخراج مي شود . بنزين شايد مهمترين محصول مشتق شده از نفت باشد. فرآورده هاي دارويي ،‌پارچه ها والياف، ‌کودهاي شيميايي، ‌پلاستيک ها،‌ چسب ها ،‌فرآورده هاي آرايشي بهداشتي از نفت بدست مي آيند. کشور ما به عنوان يکي از کشورهاي است که بزرگترين منابع نفتي و گازي دنيا را دارد و تربيت نيروي انساني در اين زمينه براي آينده اين صنعت بسيار ضروري به نظر مي رسد.

اساس‌ دروس‌ این رشته در همه گرایش‌ها مبتنی‌ بر مکانیک‌ سیالات‌، دینامیک‌ گازها، ترمودینامیک‌ سیالات‌، انتقال‌ جرم‌ و اقتصاد مهندسی‌ است‌ و هدف‌ آن‌ تربیت‌ مهندسین‌ کارآمدی‌ است‌ که‌ بتوانند روش‌های‌ بهینه‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ و گاز را طراحی‌ و اجرا کنند.

مهندسی نفت نیازمند داشتن دانش درباره بسیاری از رشته‌های مرتبط مانند ژئوفیزیک، زمین شناسی نفت، ارزیابی سازند (نمودارگیری از چاه)، حفاری، اقتصاد، شبیه‌سازی مخزن، مهندسی چاه، سیستم‌های تولید مصنوعی، و مهندسی تجهیزات نفت و گاز می‌باشد.

امروزه مهندسی نفت به یک تخصص فنی تبدیل شده است که به استخراج نفت از موقعیت‌هایی می­پردازد که به مرور زمان مشکل‌تر شده‌اند. این امر بدین دلیل است که میدان‌های نفتی سهل الوصول جهان قبلاً کشف و تخلیه شده‌اند.

این رشته به 4 گرایش تقسیم می شود :

گرایش اکتشاف :

کشف حوزه هاي نفتي اولين مرحله از بهره برداري نفت است. اساس اين کار بر مبناي لرزه نگاري است. امواج صوتي به اعماق زمين فرستاده شده و با تحليل و اندازه گيري آن به منابع نفتي پي مي برند. زمين شناسي در اين گرايش بسيار مهم است.دروس تخصصي گرايش اکتشاف به شرح زير مي باشد:

ژئوفيزيک، ‌ژئوشيمي آلي (نفت) ،‌ تخمين و ارزيابي ذخاير نفتي ،‌ زمين شناسي ايران و مناطق همجوار، روش هاي افزايش برداشت از مخازن،‌عمليات زمين شناسي ايران ،‌ مهندسي مخازن نفت، ميکرو پالئونتولوژي،‌اصول حفاري ، گل حفاري و سيمان کاري چاه ها، زمين شناسي نفت،‌چاه نگاري، زمين شناسي مهندسي، زمين ساخت، مکانيک محيط هاي ناپيوسته سنگي، زمين شناسي مناطق دريايي، زمين شناسي عمومي ، سنگ شناسي و غيره...

گرایش استخراج :

طراحي تجهيزات حفاري و انجام عمليات در مناسب ترين شرايط و ارزيابي اثرات تکنولوژي حفاري و استخراج بر محيط زيست کشور و ارائه راه هاي مناسب براي جلوگيري از تخريب آن از جمله فعاليت هاي اين گرايش است. در اين گرايش تلاش بر تربيت متخصصاني است که هزينه استخراج نفت را کاهش و راندمان کار را افزايش دهند

دروس تخصصي :

مباني مهندسي برق،‌ ديناميک،‌ مهندسي حفاري،‌ سيمان حفاري،‌ گل حفاري،‌ مهندسي حفاري پيشرفته،‌اسيد کاري در عمليات و غيره ..

گرایش بهره برداری :

امروزه اکثر مخازن نفت کشور دچار افت فشار شده اند به همين دليل نفت به صورت طبيعي به سطح زمين نمي رسد. در نتيجه حضور مهندسين بهره برداري از نفت اجتناب ناپذير است. افرادي که دانش علمي و اصولي تري از بهربرداري از مخازن نفتي دارند.

دروس تخصصي:

مکانيک سيالات دو فازي،‌ اصول ژئوفيزيک اکتشاف،‌مهندسي مخازن ، مهندسي حفاري،‌ عمليات بهره برداري، روش هاي افزايش و برداشت مخازن، تخمين مخازن در چاه هاي اکتشافي، آزمايشگاه نفت.

گرایش مخازن :

اين گرايش به مقدار نفت در اعماق زمين مي پردازد اينکه چه مقدار نفت و گاز داريم ؟ و چه مقدار آن قابل دسترسي مي باشد؟ و با چه سرعتي مي توان از مخازن برداشت کرد؟ فشار، دما ،‌عمق مخازن از مسائل مهم اين گرايش است.

دروس تخصصي:‌

مکانيک سيالات دو فازي، انتقال جرم، ترموديناميک، مهندسي مخازن، مطالعت مخازن، عميلات بهرهبرداري، روش هاي افزايش و برداشت و غيره

 

3290630422052417hamid.gif

توانایی‌های‌ لازم‌
علاوه‌ بر دو درس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ که‌ دو درس‌ پایه‌ در تمامی‌ رشته‌های‌ مهندسی‌ از جمله‌ رشته‌ مهندسی‌ نفت‌ است‌، درس‌ زبان‌ انگلیسی‌ نیز در این‌ رشته‌ اهمیت‌ ویژه‌ای‌ دارد. در ضمن‌ به‌ دلیل‌ اینکه‌ نوع‌ کار فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ سنگین‌ است‌ و محیط‌ کارشان‌ نیز خارج‌ از شهر است‌،

وضعیت استخدام مهندس نفت و بازار کار او

فارغ التحصیلان گرایش های مختلفمهندسی نفتبه طور کلی یا به شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی واردمی شوند.

شرکت های دولتیزیرمجموعه وزارت نفت بوده و معمولا از طریق آزمون استخدامی کتبی و سپس مصاحبه حضوری اقدام به استخدام مهندس نفت می‌کنند. در واقع پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، کسانی که نمره کافی را کسب کرده باشند، در تاریخ مشخص، به مصاحبه حضوری فراخوانده می‌شوند. اطلاع رسانی در این زمینه و زمان برگزاری آزمون استخدامی از طریق سایت های استخدامی صورت می‌گیرد. در آزمون های شرکت های دولتی حوزه نفت و گاز، برای پذیرش معمولا سهمیه‌‌های متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، بومی بودن در استان محل پذیرش و تحصیل در دانشگاه صنعت نفت، از جمله این سهمیه‌ها است.

به طور کلی به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جملهمهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. اما باید این نکته را خاطر نشان کرد که اگر  فارغ التحصیلان بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند ، از در آمد بالایی می توانند برخوردار شوند.

چند ویژکی که اگردانشجویان رشته مهندسی نفت داشته باشند ، امکان یافت شغل برایشان آسان تر می شود :

اول اینکه نوع دانشگاهی که شما تحصیل می کنید و رتبه و معدل شما به جذب شما در بازار کار ارتباط دارد. خیلی از شرکت های فعال در صنعت نفت و گاز، نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را از بین فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های برتر کشور انتخاب می کنند.

همچنین تسلط بر زبان انگلیسی می تواند آینده شغلی مناسب تری را برای شما به عنوانمهندس نفتدر این صنعت رقم بزند. زیرا به دلیل تخصصی بودن این صنعت و انحصار بخش هایی از آن در دست مهندسین اروپایی و امریکایی، حتی در صورتی که شما در ایران مشغول به کار باشید اما برای مطالعه منابع روز دنیا، گفتگو و برقراری ارتباط مؤثر با مهندسین خارجی مستقر در پروژه و احیانا رفتن به مأموریت های خارجی برای گذراندن آموزش های تکمیلی یا دوره های خاص، نیاز به تسلط بر این زبان بین المللی دارید.

از سوی دیگر کشورهای تولید کننده نفت در دنیا از جمله کشورهای عضو اوپک علاقه مند به استخدام مهندس نفت با ملیت ایرانی می باشند و برای آن دسته ازمهندسین نفتیکه دارای دانش، تجربه و توان بالا می باشند، حقوق های بسیار خوبی نیز پرداخت می کنند. لذا تسلط بر زبان انگلیسی برای کار در این کشورها از الزامات است. از شرکت های بین المللی حوزه نفت و گاز که می توانید در آنها به دنبال فرصت استخدامی مناسبی باشید، می توان به شرکت نفت توتال، شرکت نفت موبیل، شرکت نفت شل، موسسه ملی نفت چین و … اشاره کرد.

لازم به ذکر است انجمن مهندسین نفت آمریکا (SPE) ، بزرگ‌ترین انجمن تخصصی مهندسی نفت است و اطلاعات گسترده­ای در رابطه با این صنعت منتشر می‌سازد که می‌تواند مرجع مناسبی برای علاقه‌مندان باشد.

دانشگاه تهران در سال 94 ، 20 نفر در رشته مهندسی نفت پذیرش داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آخرین رتبه لازم برای قبولی در رشته مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف، ظرفیت دانشگاه ، درصد های مورد نیاز برای قبولی  ، بازار کار  و ... با شماره تماس 9099071611 با تلفن ثابت و بدون کد تماس حاصل فرمایید.

site.jpg

 

INSTA.png

 

 

index.png

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید