لیست رشته های بدون آزمون (کنکور) دانشگاه پیام نور 95 - 96

 

 

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های ایران است که در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین دانشگاه‌ها در کشور، مراکز و واحدهای تحت‌پوشش دانشگاه پیام‌نور هستند که تعداد قابل‌توجهی از داوطلبان ورود به آموزش عالی را پوشش می‌دهند. این دانشگاه براساس روش آموزش از راه دور و نیمه‌حضوری تأسیس شده است. در 3 مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد.

 

 

علاقه مندان باید توجه کنند که برای حضور در هر کدام از پذیرش ها و دوره های دانشگاه پیام نور باید مدرک پیش دانشگاهی را داشته باشند.

 آموزش نیمه حضوری، نظام آموزشی است که، با بهره‌گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتاب‌های درسی خود آموز و دانشجو محور در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاس‌های درسی را کاهش می‌دهد. در واقع، در این‌نوع آموزش عملاً می‌توان کلاس‌های تدریس را به کلاس‌های مرور درس و رفع اشکال گروهی تبدیل کرد.
از نظر ساختاری دانشگاه پیام‌نور دارای یک سازمان مرکزی در سراسر کشور است. این دانشگاه دامنهٔ وسیعی از رشته‌های مختلف را به‌طور متفاوت ارائه می‌دهند. 

این دانشگاه به 2 صورت پذیرش دارد :

1- پذیرش رسمی : این پذیرش خود به  2 بخش با کنکور و بدون کنکور تقسیم میشود.

الف ) با کنکور : دانشگاه پیام نور در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق آزمون سراسری که همه ساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزار می شود، اقدام به پذیرش دانشجو می نماید.

ب ) بدون کنکور : در چند سال اخیر، دانشگاه پیام نور متقاضیان دوره ی کارشناسی را بدون کنکور هم می‌پذیرد و شرط ورود به دانشگاه معدل دوره متوسطه می‌باشد.

چه کسانی حق  شرکت در آزمون دارند :


دانش آموزان دارای مدرک پیش دانشگاهی ،  دارندگان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دانشگاهها و موسسات آموزش عالی، همچنین دارندگان مدرک کاردانی پیوسته فنی و حرفه ای یا شاغلین به تحصیل در دوره های کاردانی حق ثبت نام و شرکت در این پذیرش را دارند.
 

انتخاب رشته این متقاضیان در یک فرم صورت گرفته که داوطلب لازم است با توجه به علاقه، نسبت به اولویت‌بندی رشته خود اقدام کند.

داوطلبانی که تنها علاقه‌مند به شرکت در گروه آزمایشی هنر یا زبان‌های خارجی هستند، می‌توانند این گروه‌ها را به عنوان تنها گروه آزمایشی از میان گروه‌های آزمایشی پنج گانه انتخاب کنند.
 
هر داوطلب می‌تواند با توجه به مفاد دفترچه راهنما و رعایت شرایط و ضوابط، حداکثر 50 کد رشته محل را از میان کد رشته محل‌های گروه‌های آزمایشی انتخابی، انتخاب و کد رشته‌ محل‌های مربوط را به ترتیب تقدم علاقه، مرتب کند.

پذیرفته‌شدگانی که از این طریق پذیرش  بدون کنکور به موسسات آموزش عالی معرفی می‌شوند، بر اساس مصوبات مربوط، مجاز به تغییر رشته و انتقال نیستند، بنابراین متقاضیان باید در انتخاب کدرشته محل‌های تحصیلی و اولویت‌بندی آنها توجه و دقت لازم را داشته باشند و پس از اعلام نتایج نهایی، به هیچ وجه تقاضایی در این خصوص پاسخ داده نخواهد شد.

2- پذیرش فراگیر : داوطلبان کارشناسی ارشد ابتدا در یکی از مراکز دانشگاه پیام‌نور به‌عنوان دانش‌پذیر (نه دانشجو) ثبت‌نام می‌کنند ؛ دروس ترم اول رشتهٔ موردنظر به آن‌ها ارائه می‌شود و در صورت قبولی به‌عنوان دانشجوی فراگیر در ترم بعدیِ دانشگاه تحصیل می‌کنند .

 این پذیرش نیز خود به 3 بخش تقسیم می شود :


الف)فراگیرعادی 

ب)فراگیرآزمون محور و رادیو تلویزیونی (غیرحضوری) 

ج)آموزش الکترونیکی(مجازی)

 

در دانشگاه پیام‌نور کلاس‌ها به ۳ شیوهٔ غیرحضوری ، نیمه‌حضوری و حضوری تشکیل می‌شوند.

در این دانشگاه نیز مانند دیگر دانشگاه ها میتوان به طور همزمان در 2 رشته تحصیل کرد.

لیست برخی رشته های بدون کنکور دانشگاه پیام نور :

گروه علوم انسانی : حقوق - الهیات - حسابداری - علوم اجتماعی

گروه ریاضی فیزیک : مهندسی شیمی - مهندسی عمران - مهندسی مواد - مدیریت بازرگانی - مدیریت دولتی - حسابداری

گروه علوم تجربی : زیست شناسی - مهندسی کشاورزی - مدیریت صنعتی - علوم اقتصادی

گروه هنر : صنایع دستی - طراحی پارچه - کارشناسی فرش - هنر اسلامی

گروه زبان خارجه : زبان و ادبیات انگلیسی - مترجمی زبان انگلیسی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه پیام نور  ، نحوه پذیرش ، آدرس دانشگاه ها  و آشنایی با تمامی رشته ها با شماره 9099071611 با تلفن ثابت و بدون کد تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

payam-noor.png

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید