رشته صنایع پلاستیک در دانشگاه علمی کاربردی

 

 

امروزه ترکیبات و محصولات پلاستیکی و لاستیکی جزئی از زندگی انسانها شده‌اند و در ساخت اشیای مختلف، از وسایل خانگی و مورد مصرف عمومی تا ابزار دقیق و پیچیده پزشکی و علمی، به کار می‌روند. مهندسان و طراحان، پلاستیک‌ و لاستیک را به دلیل وجود ترکیبی از خواص متنوع، در مقایسه با سایر مواد مورد توجه قرار می‌دهند.

پلاستیک ها در مهمترین تقسیم بندی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

الف) ترموپلاست ها (پلاستیک های گرما نرم): یعنی پلاستیک هایی که در اثر حرارت نرم شده و در اثر از دست دادن حرارت، سخت می شوند. 

ب) ترموست ها (پلاستیک های گرما سخت): منظور پلاستیک هایی که برای اولین بار در اثر حرارت شکل پودری آنها به قطعه ای یک پارچه تبدیل می شود. اما این قطعه به علت وجود پیوند های عرضی و شبکۀ سه بعدی؛ هرگز توسط گرما، مجددا ذوب نخواهد شد؛ ترموست ها دارای سختی بالا، سفتی، مقاومت در برابر حرارت و حلال های شیمیایی و مقاومت الکتریکی بالایی هستند. ترموست ها بر خلاف ترموپلاست ها از لحاظ شیمیایی پایدار نبوده و فعالند و با گذشت زمان در آنها اتصالات عرضی ایجاد می شود. معمولا به ترموست ها مواد افزودنی از جمله: خاک اره، خاک رس، خاک چینی و الیاف پنبه اضافه می کنند.

لاستیک ها: از ویژگی برجسته لاستیک ها مدول الاستیسیته پایین آنها است همچنین مقاومت شیمیایی و سایشی و خاصیت عایق بودن آنها باعث کاربردهای بسیار در زمینه خوردگی می گردد. مثلا لاستیک ها با اسید کلریدریک سازگارند و به همین دلیل لوله ها و تانکهای فولادی با روکش لاستیکی سالهاست مورد استفاده قرار می گیرند. نرمی لاستیک ها نیز یکی دیگر از دلایل کاربرد فراوان این مواد می باشد .لاستیک­ ها را براساس کاربرد در سه دسته کلی می ­توان قرار داد:

مصارف عمومی: شرایط عمومی، خواص مکانیکی و فیزیکی معمولی .

مصارف صنعتی:شرایط صنعتی، مقاوم در برابر حلال ­ها.

مصارف مهندسی:شرایط خاص، مقاوم در برابر حلال­ های خاص و تحمل حرارت

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته صنایع پلاستیک در دانشگاه علمی کاربردی، شرایط پذیرش دانشجو ، رشته ها ، شهریه  و... با شماره 9099071611 با تلفن ثابت و بدون کد تماس حاصل فرمایید.

 

 

photo_2016-07-31_10-09-18.jpg

 

 

 

photo_2016-07-31_10-09-28.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید